Floriana törpenyúltenyészet





Kellemes időtöltést kívánok!

MENÜ

A nyuszi elhelyezése


Nyuszinkat elhelyezhetjük kültéri ketrecben, vagy a lakásban, az állatboltokban kapható műanyag alomtálcájú ketrecben, aminek a mérete semmiképp se legyen kisebb kb. 100x50 cm-nél. A szakkönyv a 150x60-as méretet javasolja ám ennek az elhelyezése sok esetben, egy lakásban nem megoldható. Kinti ketrec esetén igyekezzünk ragaszkodni a minnél nagyobb mérethez, de minimum a 100x60-as ketrechez, plusz ha lehetőség van rá kifutót alakítsunk ki hozzá! Lakóhelyét osszuk két részre: egy zártabb alvó és egy nyitottabb lakó részre, ahol a WC-t is elhelyezzük.
Lényeges a ketrec elhelyezésénél arra figyelni hogy ne kerüljön se túl meleg se túl hideg helyre de a legfontosabb, hogy ne legyen huzat!!!

Alomnak használhatunk szinte bármilyen alomfajtát, forgácsot, granulátumokat, préselt almokat és szalmát is. Mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya.

A ketrecet maximum hetente (de leginkább 2-3 naponta) takarítani kell. A nyuszik általában kijelölik a különböző tevékenységek zónáit a ketrecben így azt a sarkot ahová a WC-t helyezték célszerű gyakrabban takarítani és/vagy granulátumos alommal beszórni. A nyuszink helyét ideális esetben minden takarításkor, de legalább minden 2-3. alkalommal, forró vízzel öblítsük ki, és valamilyen fertőtlenítőszerrel mossuk ki (az esetleges vízkőlerakódásokat is lemarathatjuk ilyenkor), DE nagyon ügyeljünk rá, hogy bő forró vízzel minden vegyszert leöblítsünk a ketrecről.

Ha csináltunk nyuszinknak kerti kifutót, oda  fokozatosan ki lehet szoktatni. Ez egy minden oldaláról (felülről is!) ráccsal fedett terület legyen. Fontos, hogy nyuszink ne tudjon kiszökni onnan!Figyeljünk, mert hajlamos lehet, hogy kikaparja a talajt és így helyezze magát szabadlábra! Ezt megakadályozhatjuk a földbe süllyesztett (leásott) hálóval vagy betonkockákkal.

 

Nyuszink etetése


Nagyon fontos a friss víz biztosítása nyuszink számára. Ezt a legegyszerűbben golyós vagy egyéb rendszerű önitatóval oldhatjuk meg, amelyben naponta cseréljük a vizet frissre. Ügyeljünk rá, hogy az itató ne csepegjen folyamatosan!

A nyuszik alapvetően a vátozatos étrendet kedvelik így erre kell törekedni hiszen a természetben sem eszik minden nap ugyanazt…

Magok:

Ebből léteznek a nyuszik számára speciálisan megkevert, vagy általánosan rágcsálóknak kevert magkeverékek, de mi is megkeverhetjük nyuszink számára otthon. Amit fontos tudni: a kukorica és a napraforgó valamint az olajos magvak nagyon sok tápanyagot, zsírt tartalmaznak, így nagyon hizlalnak, azon kívül, ha nem vagyunk eléggé körültekintőek, emésztési problémát (hasmenés, felfúvódás) is okozhatnak.

Zöldségek:

Szinte bármit szívesen megesznek, így az évszaktól függően egészíthetjük ki étrendjüket zöldségekkel és gyümölcsökkel. Ötletek: alma, sárgarépa, fehérrépa, zeller, sóska...
Sokan mondják, hogy a "K" betűsek, mint pl. a karalábé, káposzta, kelbimbó nem valók a nyuszinak.
Én azt tapasztaltam, hogy minden okozhat problémát, még az alma is, illetve mindent szabad adni, csak nagyon fokozatosan kel hozzászoktatni az állatunkat!
Természetesen lehetnek túlérzékeny egyedek, akiket szoktatás ellenére sem tudunk zöldségfélékkel etetni.
Szoktatás: Először csak egy-két falatot adjunk neki, pár naponként kicsivel növelhetjük az adagot, de mindig iktassunk be egy-egy szünnapot!

Széna:

Ez az, amit korlátlan mennyiségben fogyaszthat nyulunk, így mindig legyen a ketrecben pótolva. Bármilyen kereskedésben kapható szénát vehetünk neki, ám mindig ellenőrizzük a minőségét: ne legyen túl poros, szép színe legyen és fontos, hogy az illata egészséges és ne penészes, rohadt, dohos legyen. Ezt könnyen tudjuk ellenőrizni a csomagoláson átkukkantva esetleg még meg is szagolhatjuk egy-egy apró lyukon keresztül. Itt kell említenem, hogy nyáron a szénát saját magunk is elkészíthetjük nyulunk számára. Szedjünk neki nyáron friss zöldféléket ezzel üde változatosságot hozhatunk étrendjébe! Ám a friss zölddel is óvatosan kell bánni! Ha még nem kapott nyulunk eddigi élete során, akkor szoktatni kell hozzá, mivel a friss takarmány bomlásakor keletkező gázok felpuffaszthatják nyuszinkat!!!
Szoktatáskor először csak fonnyasztva kapjon a zöldből kis mennyiséget, majd egyre növelhetjük adagját. Fontos, hogy vizesen ne adjuk neki a zöldféléket, hanem szárítsuk meg.

FONTOS: mérgező növényeket soha ne adjunk nekik!

Még egyszer hangsúlyozom, milyen fontos, hogy mindig legyen nyulunk előtt elegendő mennyiségű és tiszta ivóvíz!


Pórázon sétáltatás

 

Ha lakásban tartott nyuszinknak is szeretnénk friss levegőn való sétálást, ugrabugrálást biztosítani, annak legbiztonságosabb módja rá nézve, a pórázon való sétáltatás.
Ehez hozzá kell nyuszinkat szoktatni!
Első lépés: hámhoz szoktatás - mikor kiengedjük a ketrecéből, adjuk rá fel a hámot. Ez nem fog neki tetszeni, kaparni fogja és mindenhez hozzádörgölődzik, hogy megpróbáljon szabadulni tőle.
Ha jól tettük rá, ez nem kényelmetlen neki, csak szokatlan! Mikor visszazárjuk a helyére, vegyük le róla a hámot.
Ez addig megy így, míg zavartalanul viseli, nem vakarja és nem tiltakozik ellene. Valamelyik nyuszinál 2-3 nap (ez az általános), valamelyiknél 2-3 hét is lehet!
Második lépés: pórázhoz szoktatás: a nyuzisétáltatás első időben inkább gazdisétáltatás! :)
Rácsatoljuk a pórázt a hámra és kísérjük a nyuszit, amerre megy. Először nem mi irányítjuk és a tempót sem mi diktáljuk! Meg kell szoknia, hogy mindenfelé megyünk mögötte és nem "menekülhet előlünk".
Harmadik lépés: irányítás: finoman arra húzzuk a pórázzal, amerre menni szeretnénk, de lehajolva a másik kezünkkel terelgetjük őt arra! Majd a kézzel való terelgetés ritkul és elmarad, ha nyuszink "hallgat a póráz szavára".
FONTOS! Ez a folyamat rendkívüli türelmet, odafigyelést és következetességet igényel! Nem hibázhatunk, mert lehet, hogy akkor nyuszink soha nem fog pórázon sétálni velünk!

Asztali nézet